BAŞKA BİR GIDA MÜMKÜN GİRİŞİMİ

ANOTHER FOOD IS POSSIBLE (english)

 

 

anasayfa         girişimin öyküsü       sağlık       ekonomi       politika      haberler       belgeler           bağlantılar           iletişim

 

 

 

Başka bir gıda mümkün girişimi genişliyor

2009 yılı Ekim ayında başlayan girişimimiz web sitemizin devreye girmesiyle birlikte genişleme çalışmalarını da başlattı.

Yerli tohumlarımızın korunması, değirmenlerimizin ve geleneksel ekmek üretimimizin yapıldığı fırınların tespiti, tanıtımı ve işlerlik kazandırılması öncelik verdiğimiz konular olacak.

Öncelikle büyük illerde düzenlenecek toplantılarla tanıtımı yapılacak olan girişimimiz, yerleşim yeri temelinde yapılacak faaliyetlerin yaygınlaştırılmasıyla ağ yapısında bir birliktelik oluşturmayı amaçlıyor.

Sizler de yaşadığınız yerdeki, yerli tohum kullanan ve yaygınlaştıran kişi ve kuruluşları, var olan değirmenlerimizin ve doğal üretim yapan fırınlarımızın durumlarını bizlerle paylaşırsanız, onları da ağımıza katma şansını elde edebiliriz.

Bildirim formlarına aşağıdaki linkten erişebilir, doldurup bizlere gönderebilirsiniz.

 

Yerli Tohum Kullananlar Bildirim Formu

Değirmen Bildirim Formu

Fırın Bildirim Formu

Yerli Tohumlarımıza Erişebileceğiniz Örgütlenmeler

Tohum Ağı Tohum Ambarları

Ocaklar Tohum Ambarı

Aynı zamanda girişimimizin ortaya çıktığı yer olan Balıkesir/Erdek/Ocaklar Beldesinde yerli buğday ve sebze tohumları üreten ambarımızın çeşitlerine bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Parslar Çiftliği

Karaot Tohum Derneği


Değirmenler

Buğday, mısır yada başka bir tahılı öğütebileceğiniz yada un temin edebileceğiniz değirmenlerin durumlarına bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Fırınlar

Değirmen unu ve ekşi hamur kullanarak üretim yapan fırınlara bu bağlantıdan erişebilirsiniz.